منطقه تجارت آزاد بین ایران و ارمنستان راه‌اندازی می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری آرمن پرس، سورن کارایان، وزیرتوسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان گفت: «ما در حال مذاکرات با سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران هستیم تا گواهی های استاندارد صادر شده برای محصولات تولیدی در ارمنستان در ایران به رسمیت شناخته شود و نمایندگی ها یا شعبه های نهادهای ارزیابی سازگاری محصولات غذایی و غیرغذایی ایران در ارمنستان ایجاد گردد. این به محصولات تولید ارمنستان اجازه می دهد تا پس از کسب گواهی تبعیت از استانداردها در ارمنستان بدون هیچ گونه مانعی وارد بازار ایران شود.»
دولت ارمنستان انتظار دارد مقامات ایرانی در سه ماهه نخست سال 2017 به ارمنستان سفر کنند و توافقات مربوطه به منظور برداشتن این قدم ها به امضا برسد.

امیدواری نسبت به آینده صنعت قطعه‌سازی

عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان می‌گوید: گرچه در حال حاضر قرادادی در بخش قطعه‌سازی صورت نگرفته است، اما به آینده بازار قطعه‌سازی در کشور امید است، به گونه‌ای که با ورود شرکای خارجی می‌توان به فعال شدن صنعت قطعه‌سازی امیدوار شد.

بهرام شهریاری با توجه به رفت‌ و آمدهای هیات‌های اروپایی به ایران و صحبت‌های صورت گرفته در صنعت خودروسازی، اظهارکرد: گرچه تاکنون هیچ قراردادی حول صنعت قطعه‌سازی صورت نگرفته است، اما دراین مدت این احتمال وجود داشت که در زمان پساتحریم رفت‌و آمدهایی صورت گیرد.
وی افزود: در صنعت قطعه‌سازی فعلا صحبتی مبنی بر انعتقاد قرارداد نشده است. البته قابل توجه است که می‌تواند صنعت خودروسازی در کشور وجود نداشته باشد‌، اما صنعت قطعه‌سازی فعال باشد، اما برعکس آن امکان‌پذیر نیست.
به گفته وی، در حال حاضر به دلیل موقعیت حاکم بر کشور، اینکه ایران به غیر از بازار داخلی، بازار کشورهای اطراف را در اختیار دارد، باید بیش از پیش به فکر جذب بازارهای سایر کشورها باشد.

ایران متالورژِی

اشتغال و تدوین سند استراتژی صنعتی

حمد رضا شجاع الدینی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفتگو با سایت اتاق، عملکرد دولت در سال جاری را مثبت ارزیابی می کند و می گوید:« دولت در سال جاری عملکرد مناسبی داشته است؛ واقعیت این است که مسائل و چالش های اقتصادی بسیاری در هم تندیده شده بودند و دولت توانسته است در این سه سال نابسامانی های اقتصادی را سامان دهی کند؛ اقتصاد ایران و شرایط کشورمان همچون قطار از ریل خارج شده ای بود که دوباره از سوی دولت روی ریل گذاشته شد و به حرکت درآمد و حالا باید گام هایی برداشت برای اینکه قطاراقتصاد به حرکت خود با سرعت بیشتری ادامه دهد. به اعقتاد من به جز بخش مسکن عملکرد مابقی بخش های اقتصادی از جمله صنعت، کشاورزی و… بسیار خوب بوده است؛

او با اشاره به اینکه برای سال آینده و به صورت کلی باید حمایت های دولت از صنایع متمرکز روی شرکت هایی باشد که رقابتی هستند، می گوید:« اگر حمایت های دولتی روی شرکت هایی که صادراتی هستند و رقابتی متمرکز شود ما با رشد و توسعه صنعتی رو به رو خواهیم شد و تاثیرات بسیار مثبتی را خواهیم دید؛ به جای اینکه دولت بخواهد از همه حمایت کند که نتیجه چندانی نخواهد داشت بهتر است از شرکت هایی حمایت کند که حرفی برای گفتن دارند و با این کار منابع کشور در مسیر توسعه و رشد هزینه خواهد شد.»